«Київ вдень та вночі»: серіаліті та стереотипи

Тетяна Гожельна

Опубліковано: 28-12-2017

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

1

Щовечора з вівторка по п’ятницю на Новому каналі транслюють популярне серіаліті «Київ вдень та вночі», яке є адаптацією німецького формату (проекту «Berlin – Tag & Nacht»). Четвертий сезон поспіль головні герої – Оксана, Богдан, Альбіна, Карина і Саша – розважають аудиторію оригінальними життєвими історіями і вирішують усі труднощі й проблеми прямісінько перед телекамерами. Втім формат, який мав би розбавити й освіжити нішу українського сучасного кінематографу, натомість значно примітивізує нашу реальність.

Згідно із визначенням на офіційній сторінці «Києва вдень та вночі» у Фейсбуці,  серіаліті  це серіал, який розгортається в реальному часі з реальними людьми. Герої не актори, а звичайні люди, які опиняються в заданих сценарієм ситуаціях і проявляють в них свої природні, не підроблені емоції. Є ситуація. А що станеться далі, нікому не відомо.

Стереотип провінційності

За сюжетом скромна й недолуга, будьмо відверті,  –  забита львів’янка приїжджає до Києва, аби підкорити столицю і знайти своє кохання. З перших секунд і слів виглядає так, наче до цього 22-річна Оксана зовсім не знала життя у тому Львові, а тільки пасла велику рогату худобу чи сиділа вдома, плануючи поїздку до міста мрії. Проте, що ближче до Києва, то кардинальніше усе змінюється. Героїня заговорила російською, мало не одразу зійшовши з поїзда.

За десяток серій ми вже бачимо повністю «адаптовану» до Києва дівчину – доглянута, ідейна та амбіційна, розважлива, тепер уже російськомовна і незмінно закохана у такого собі «поганця». Манера «шокати» й «гакати» зникла майже одразу, макіяж став невіддільною частиною повсякденного образу і з’явився відповідний стиль одягу.

У вдумливого глядача автоматично мало б виникнути питання: невже у Львові живуть лише недоглянуті випускниці кулінарних училищ, на кшталт Оксанки? Виходить, лише приїхавши у Київ, всі «мавпи» злізають з дерева і стають людьми?

Стереотип «провінційності» наскрізь пронизує перші два сезони проекту.

Всі дороги ведуть до Риму Києва

Велич і важливість життя у столиці України гіперболізовано, і це створює почуття деякої меншовартості у мешканців інших регіонів, бо ж «життя вирує лише в Києві» і, якщо й досягати своєї мети, то лише тут, у столиці.

Ну і куди ж без гендеру?

От творці проекту наче й ввели у новий сезон гомосексуального персонажа, проте швидше перетворили його на посміховисько, аніж повноцінно розкрили характер. У країнах ЄС представників ЛГБТ-спільноти давно висвітлюють, як звичайних людей, цікавих особистостей, а у нас досі тикають пальцями, сахаються й тікають від людей нетрадиційної орієнтації. Як наслідок – стереотипи про геїв завдяки «Києву вдень на вночі» не розвінчуються, а навпаки – закріплюються.

Пропаганда і реклама

Перенесімося на інший кадр: патріотичний мотивчик, кадети вишикувались і гайда гуртом у школу поліції! Показують, як красиво вони марширують на площі, як гарно у їхній їдальні та кімнатах. А як же гарно нам транслюють урочистості – посвяту й клятву… Але де ж тут серіаліті? Де реальність? Кому потрібні ці блискучі шаблони? Краще б показали їхні круглі очі, коли приїжджають на виклик і не знають, що робити – ото вже буде реалізм!

Окрема тема – це реклама у «Київ вдень та вночі». Нахабна, недоречна, набридлива і нав’язлива реклама. Мабуть, рейтинги серіалу та фінанси таки з часом почали «співати романси», бо, якщо у перших сезонах реклама піци так-сяк відповідала контексту ситуації, то зараз, у четвертому, герої дістають чіпси «Лейс» звідусіль – з шаф, з-під столу, з сумок, з-під одягу, більше того – з-під п’ятої точки, коли сидять на кріслах з емблемою «лейс» та за «лейсовими» столиками. Гей-Олежик до того всього через слово вживає епітет «максимально», навмисно розтягуючи голосні, що також є частиною реклами  чіпсів «ЛейсМакс».

Стандарти краси і секс – як метод досягнення цілей

Стереотип краси пропагується у вигляді сексапільної блондинки Карини 90-60-90 з блакитними очима і чарівним голосом та її екс-подруги Альбіни – дуже повненької і смішної дівчинки, яку не сприймають чоловіки через її зовнішній вигляд. Щоправда у 3-4 сезонах усе змінюється, бо особисте життя Альбіни активно розвивається, і вона знаходить собі аж двох кавалерів. Втім героїня все одно не до кінця приймає себе, намагається сидіти на всіляких дієтах і приховувати нічні «походеньки» до холодильника.

«Все в шоу-бізнесі досягається через ліжко» – життєва позиція Карини – іще один стереотип, який дещо ламається у четвертому сезоні разом із самою героїнею, яка з «елітної шльондри» дивовижним чином перетворюється на ображену життям, невинну, бідолашну дівчинку. Але зараз не про це, бо логічність і продуманість сюжету – то справа режисера. Нас же цікавить висвітлення реальності у жанрі «серіаліті» і вплив такого типу медіа продукції, як «Київ вдень та вночі», на аудиторію.

До початку четвертого сезону, все, що було потрібно цій винахідливій блондинці (Карина), здобувалося одною валютою – сексом.

До слова, це стосується не лише Карини. Пару, яка у цьому серіаліті не мала інтимних зв’язків, взагалі назвати важко. Зате можна придумати іще одну назву для проекту  – «Всі з усіма переспали», і цією ж фразою коротко описати сюжет усіх чотирьох сезонів.

Трохи позитиву на десерт

Не можна оминути увагою мотив боротьби за свою мрію, що незмінно присутній у кожному сезоні й кожній серії «Києва вдень та вночі». Він точно заслуговує на «плюсик» до карми серіалу. Оксана, яка мріє стати відомим кондитером, Богдан з амбіціями фотографа, наполеглива у своїй меті стати співачкою Карина, Альбіна, яка прагне знайти справжнє кохання, і Саша, який попри енну кількість провалів, перебуває у постійному пошуку нових ідей для стартапів.

Популяризація цінності дружби і людської підтримки, безумовно, здійснює позитивний вплив. Як і тісний зв’язок серіаліті з соцмережами. Аудиторія, особливо юнацького віку, просто шаленіє від того, що може слідкувати за блогом улюбленого героя, переписуватися із ним, дивитися онлайн трансляції чи відповідати на його відкриті запитання у Фейсбуці. Цей факт і те, що серіал транслюють у прайм-тайм (з вівторка по п’ятницю о 21:00) забезпечує проект досить широкою і чисельною аудиторією.

Таким чином, висвітлюючи в епізодах проблеми соціально-побутового характеру, наркоманії чи будь-які конфлікти особистого характеру, телепродукт вочевидь здійснює вплив на свідомість глядачів, встановлює із ними контакт через ефект «простягнутої руки» – назвімо це так. Мовляв, «я така ж звичайна людина, як і ти, і якщо я з цим упорався, то і ти зможеш!»

Однак такий величезний важіль впливу можна використовувати, як задля хорошої мети, так і з поганими намірами або ж просто необачно. До прикладу, пропагування сучасної україномовної музики – це зразок позитивного впливу на аудиторію (закадровий голос, до слова, заговорив солов’їною аж у четвертому сезоні). Але як же бути зі стереотипами про геїв чи ідеалізацією сучасної поліції? Чи виліковний «синдром провінціалки»? Яка вона – краса 21 століття? І відколи це секс став невід’ємною частиною блискучої кар’єри?

Згідно з описом проекту на офіційному сайті «Київ вдень та вночі», наявність сценарію має лише окреслювати загальний напрямок подій, які відбуваються. Що ж, якщо наші українські реалії і справді такі, то варто задуматися і почати змінюватися задля власного майбутнього.

Маю надію, що це всього лише такий сценарій.

Тетяна Гожельна, студентка факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка

Відгуки (1)

Написати відгук

Ім'я (обов'язкове)

Електронна пошта (її не буде показано іншим) (обов'язкове)