Як за 2022 рік змінився ринок подкастів: що у тренді

Марія Сікора

Опубліковано: 31-01-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Після повномасштабного вторгнення відмова українців від усього російського стала набувати масового характеру. Соціологічна група “Рейтинг” провела опитування серед людей на тему відмови від російського контенту.

За результатами опитування, з початку війни 41% російськомовних та двомовних почали частіше говорити українською, з них 24% – постійно, 17% – частіше.

Понад 40% опитаних взагалі перестали дивитися російські серіали, ще чверть не дивилися раніше і зараз не дивляться. Загалом майже 70% не дивились російські серіали протягом останніх пів року і ця цифра зросла втричі. Тільки 15% продовжують дивитись російські серіали як і раніше.

Також понад 40% опитаних взагалі перестали слухати російську музику, ще 18% не слухали раніше і зараз не слухають. Загалом майже 60% не слухали російську музику протягом останніх півроку і ця цифра зросла майже вп’ятеро. Тільки чверть продовжують слухати російську музику як і раніше.

Але на зміну російському контенту оперативно мав прийти якісний український. Це швидко зрозуміли медійники, блогери, та інфлюенсери, почавши розвиватись в цьому напрямку. І однією з найпопулярніших ніш для розвитку стали  подкасти. Про них ми і поговоримо.

Які теми подкастів набирають популярності

Менеджер подкастів “Суспільного” Дмитро Афанасьєв в онлайн-дискусії зазначив, що з початку повномасштабного вторгнення зріс попит на історичні та культурні подкасти.

«Ми уважно стежили за статистикою, і, зокрема у березні, помітили активний попит на наші історичні та культурні проєкти, які до цього аудиторія слухала менш активно. Вони почали “залітати” до топ-рейтингів подкастів в Apple та на інших популярних платформах»

Які стрімінгові сервіси найчастіше використовують подкастери

Першим з усіх сервіс для подкастів запустив Apple ще у 2005 році. Наразі застосунок «Подкасти Apple» є одним з провідних.

В 2019 році Spotify почав розвивати у своєму додатку категорію подкастів та дуже швидко набрав популярності.

У 2022 році Youtube також вирішив створити функцію подкастів на своєму сайті, проте зараз вона доступна лише в США. Там подкасти діляться за жанрами: музика, спорт, гумор тощо. Та це не заважає йому бути одному з лідерів у сфері подкастів, адже інфлюенсери створюють та викладають їх у вигляді відеоматеріалів, що дозволяє їм набрати велику аудиторію, завдяки популярності Youtube, та ще й заробити завдяки рекламі на сайті.

Чому подкасти вигідні для медіа

Багато медіа вже зрозуміли, що подкасти дозволять їм збільшити цільову аудиторію та у перспективі стануть додатковим джерелом прибутку. Чому?

По-перше, подкасти дозволяють ефективніше донести інформацію до слухачів: статистичні дані від Американської радіомережі Westwood One свідчать, що 52% людей слухають подкасти від початку до кінця, в той час як текстові матеріали дочитують лише 20% людей. А більшість припиняє читання після заголовка.

Подкасти більш практичні, оскільки люди слухають їх, не відволікаючись від рутинних справ: приготування їжі, пробіжки чи їзди на авто. Натомість на текстові матеріали потрібно виділяти час.

По-друге, слухачі подкастів більш лояльні до реклами. Вже згадана вище радіомережа Westwood One, яка проводить одні з найбільш комплексних досліджень ринку подкастів, зазначає що 60% слухачів не проти кількох рекламних оголошень, щоб їхні улюблені програми продовжили існувати. Такі цифри приваблюють рекламодавців, коштом яких можна й надалі розвивати свій продукт.

Які медіа вже впровадили подкасти на своїх сайтах

Онлайн журнал “Куншт” випускає безліч подкастів на найрізноманітніші науково-популярні теми: біологія, історія, культорологія та інші. Автори та експерти говорять про складні теми, як про мистецтво. Про термінологію – простими словами.

Онлайн-видання “Українська правда” також як риба у воді у сфері подкастів. На їхньому сайті є дуже багато подкастів на найважливіші суспільні теми.

Ще одним виробником якісних подкастів є медіа “The Ukrainians”, яке створило близько 20 продуктів. Також видання пропонує вступити до онлайн-спільноти, щоб отримувати ексклюзивні випуски подкастів. Також слухачі можуть прослухати матеріали на різних стрімінгових сервісах, що є великим плюсом.

“The Village Україна” публікує одні з найпопулярніших подкастів в Apple Podcasts. Найбільших прослуховувань отримав подкаст “Простими словами”, який вчить будувати стосунки під час війни та пояснює схеми поведінки людей в стресових ситуаціях.

Найкращі подкасти-2022, які варто послухати

30 вересня 2022 року відбулася аудіопремія “Слушно” від Megogo Audio, на якій нагородили найкращих подкастерів. Вперше організатори дали змогу самим слухачам вибрати переможців шляхом голосування.

Тож за результатами слухацького голосування премії вибороли:

  • Найкращий подкаст про бізнес — СЕО Сучасності;
  • Найкращий подкаст про спорт — F1Podcast;
  • Найкраще журналістське розслідування — «Русскій фейк, іді на***!»;
  • Найкращий подкаст про науку й технології — Теорія неймовірності;
  • Найкращий подкаст про культуру — Наразі без назви;
  • Найкращий подкаст про історію й суспільство — Фронтова поплава;
  • Найкращий лайфстайл подкаст — Хороший Поганий Злий Подкаст.

Отож, популярна та розвинена в світі сфера подкастів набирає обертів в Україні. Відмова від російського контенту дала нове дихання україномовному. І найкмітливіші вчасно скористались цією нагодою, ставши улюбленцями мільйонів.

Марія Сікора, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.