Через “Вікна” у чужу спальню

Христина Шевчук

Опубліковано: 13-01-2009

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Живемо у світі парадоксів… Мислимо думками, що різко розходяться із загальноприйнятими, робимо вчинки, що суперечать тверезому глузду… Так багато говоримо про недостатність культури (культури спілкування, поведінки) і водночас самі витісняємо її з нашого буття своїм безкультур’ям. Намагаємося закрити на три замки своє особисте життя, ховаючи його від стороннього ока, але згоряємо від нетерпіння підглянути у шпарину в чужому замку… І надто ж спокусливою є для нас оця шпаринка, яка щоразу збільшується, тепер аж до розміру телеекрана! Самі засоби масової інформації, які б, власне, і мали заповнити прогалину в культурному житті суспільства, перетворили цю ж щілину на величезне “вікно”. “Вікна” — саме так називається телепередача, яка щодня, окрім вихідних, виходить на “Новому каналі” і розкриває перед глядачами штори, за якими — найбрудніші сторони людського існування.

“Вікна” із Дмитром Нагієвим — це ток-шоу, в якому герої, доведені до “температури кипіння”, можуть зривати одне з одного перуки, лаяти, лупцювати одне одного в студії, жбурляти гроші, купатися у ванній з макаронами, продавати дітей… Коли спостерігаєш за діями, що розгортаються у студії, складається враження, що люди зі специфічною психікою тривалий час накопичували свої образи, щоб вихлюпнути їх саме тут, перед нами всіма, у студії. Звичайно, більшість розуміє, що усі ці “реальні” історії — примітивні вигадки, а їхні герої — безцеремонні особи, які за гроші ладні зробити справді ВСЕ. Часом видається, що  ці люди позбуваються своєї темної, негативної енергії, яку, однак, вбирають у себе глядачі.

…Типовий любовний трикутник: він, вона і ще один він. Вони обидва божеволіють від неї. Зустрілися в студії — почубилися (до серйозних бійок, з травмами, не доходить: “непорозуміння” усувають  два здоровані). Гості програми (глядачі у залі) ніяк не можуть дійти згоди: вона кохає обидвох, чи має бути ще хтось третій? Але ведучий безкомпромісний: “Якщо жінка до тридцяти років чекає на свого принца, їй треба звернутися до лікаря. А ідеальну любов доведеться очікувати до 70-ти років. Головне, щоб смерть її не випередила!”.

А от ще одна “історія з життя”, яку просто “необхідно” винести на розгляд публіки. Кохана приходить додому дуже пізно і пояснює свою затримку непередбачуваними обставинами, що склалися на роботі. Занудний герой-чоловік підозрює, що це неправда. Експерт, відомий актор, вважає, що зрада зміцнює стосунки. Але у Нагієва немає авторитетів: “Якщо дружина зраджує, її треба вигнати, якщо зраджує чоловік, гнати в шию треба його”.  Однак закінчення цього сюжету дуже ”душевне”: драма вирішується на очах у глядачів… довгим поцілунком. Зради не було!
Щодня по 3—4 таких історії. Їх мораль можна передати словами самого Нагієва: “Життя — класна штука, і не треба забивати собі голову в пошуках чогось ідеального. Ідеального кохання, — вважає суперведучий,  — немає. Треба берегти те, що є. І як ця любов проявляється, — не важливо. Кожен має право вибирати між садизмом і мазохізмом”.

Кожен має право вибирати… Ведучий — тему для своїх шоу, глядачі — дивитися такі програми чи ні, журналісти — формувати громадську думку високими, плодотворними ідеями чи паплюжити, звульгаризовувати культурний досвід свого народу, начебто задовільняючи найпримітивніші потреби тих, хто “замовляє музику”…

Написати відгук

Ім'я (обов'язкове)

Електронна пошта (її не буде показано іншим) (обов'язкове)