Фейк Овертона: технологія зміни суспільства, якої не існує

Євгенія Резниченко

Опубліковано: 19-12-2014

Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.

10

Як пропаганда і копіпаст зробили з простої робочої концепції демонічну псевдонаукову теорію

Усього за п’ять кроків суспільству нібито можна нав’язати що завгодно: наприклад, зробити звичним явищем канібалізм чи легалізувати педофілію. Спочатку шокуюча тема з’являється в пресі, потім її обговорюють учені, слідом виникає або знаходиться певний прецедент, далі явищу підбирають раціональні пояснення, і, зрештою, воно виникає в популярній культурі. Після цього явище стає звичним і вкорінюється в політику. 

Авторство технології, яку називають «Вікном Овертона», приписують американському інженеру і юристу Джозефу Овертону. За останній рік вона поширилася російськомовними ЗМІ, блогосферою і соцмережами. На неї посилаються і деякі українські журналісти, її навіть викладають в університетах. Журналісти й викладачі копіюють теорію з інтернету та відтворюють без перевірки. Проте якби вони задалися метою знайти її першоджерело у наукових роботах, вони би дізналися, що жодної такої роботи не існує.

Концепцію «Вікна політичних можливостей Овертона» розробив Макінакський центр публічної політики в Мідланді, США. Віце-президент Центру Джозеф Овертон часто використовував поняття «вікно можливостей». У 2003 році він загинув в авіакатастрофі, після чого у Центрі вирішили назвати теорію на його честь.

Суть концепції наступна: всі варіанти державної політики в певній сфері можна ранжувати по шкалі від повністю вільних (відсутність державного регулювання) до найменш вільних (повний контроль держави). Але для суспільства у визначений час прийнятними є лише деякі з них, що потрапляють на невеликий відрізок цієї шкали. Політики й державні діячі своїми словами й діями мають потрапити у це «вікно», інакше вони не матимуть шансів на наступних виборах. У результаті вони мають обмежений вибір варіантів політики, який і називають «Вікном Овертона».

Макінакський центр ілюструє теорію на прикладі шкільної освіти. За шкалою тут розподілятиметься ступінь регулювання: від повністю державних навчальних закладів до вільної конкуренції на ринку платних приватних шкіл. Однак такі радикальні варіанти, скоріш за все, не матимуть успіху, а прийнятні розмістяться десь між ними.

Головна ідея полягає в тому, що не політики, а запити суспільства впливають на вибір державного курсу. «Багато хто вірить, що політики рухають вікно, але наразі це трапляється вкрай рідко. В нашому розумінні, політики не визначають, що є політично прийнятним; частіше вони лише реагують на це і використовують це. Зміни політичного курсу слідують за політичними змінами, які в свою чергу відбуваються після змін соціальних», – написав у 2010 році Джозеф Лєман, президент Макінакського центру.

 До чого тут канібалізм?

Перший крок з демонізації теорії зробив телеведучій Ґленн Бек у 2010 році, коли видав свою книжку під назвою «Вікно Овертона». Саме на неї часто посилаються журналісти і блогери як на наукову працю, що описує овертонівську технологію. Але це не так: твір Бека – це фантастичний роман. Він розповідає про таємну змову щодо скасування Конституції США і нібито «проштовхування» цієї ідеї через «Вікно Овертона».

При цьому книжка лише частково ґрунтується на оригінальній теорії. «Хоча Макінакський центр не був залучений до створення книжки або фантастичної казки, яку вона розповідає, Центр дійсно розробив концепцію «Вікна Овертона», яку Бек адаптував для своєї історії», – пояснює Джозеф Лєман на сайті Центру. А Washington Post взагалі назвав твір Бека «параноїдальним трилером».

Однак і в книжці Бека немає опису «п’яти кроків», за допомогою яких нібито можна маніпулювати суспільною думкою. Цю ідею роком пізніше вигадав Джо Картер – редактор сайту мережі церков TheGospelCoalition та співавтор підручника з риторики. У своїй статті Картер не приховує, що описана технологія – його власна інтерпретація. «Модель Овертона була розроблена, щоб пояснювати зміни політичного клімату. Але я вважаю, вона також може висвітлити, як глибокі й нищівні зміни просувають в нашу культуру», – пише Картер. Як приклад «нищівних змін» Картер наводить, зокрема, одностатеві шлюби.

Картер не наводить жодних обґрунтувань, як теорію, що описує соціально-економічні процеси, можна поширити на сфери культури й сім’ї. Більше того, розробники теорії зауважують, що вона не універсальна навіть у своїй сфері. «Вікно Овертона» не описує все, воно ілюструє одну важливу ідею: політики … найпевніше будуть робити те, що вони можуть робити без ризику електоральної поразки», – пояснює Джозеф Лєман.

Проте історія отримала продовження. На початку 2014 року ідею Картера використав російський блогер Євген Горжалцан, статтю якого опублікував портал AdMe.ru. Щоправда, російський автор стверджує, що «технологія» з п’яти кроків (фактично запозичена ним в Картера) – це теорія «американського соціолога» Овертона. Саме в цій статті в якості прикладу виникає канібалізм, який нібито можна легалізувати таким чином.

Теорія «Вікна Овертона» в перекрученому вигляді набула популярності у пропагандистських ЗМІ. Наприклад, сайт AnnaNewsвбачає технологію «вікна» у поширенні націоналізму в Україні. Як в Росії, так і в Україні тему підхопили консервативні релігійні видання: мовляв, так православному люду насаджують аморальщину й бездуховність.

Проте останнім часом на псевдо-«Вікно Овертона» все частіше посилаються і професійні журналісти. Михайло Комін у статті на Slon.ruпояснює ним формування образу «українців-фашистів» у російській пропаганді, що згодом повторюють і українські журналісти.

Отже, технологія «легалізації канібалізму за п’ять кроків» не є ані науковою теорією (це лише ідея редактора консервативного християнського сайту), ані «реально працюючою технологією» (ніхто не досліджував її працездатність). І вона точно має мало стосунку до імені американського дослідника.

Євгенія Резниченко, студентка магістерської програми з медіакомунікацій Школи журналістики Українського католицького університету

Відгуки (10)

Цікаво про Вікно Овертона написано у 4-ому номері україномовного психологічного журналу Експеримент

Вікно Овертона можна сміло демонструвати на ситуації в країні Україна. Президенту Петру Порошенку вдалося популяризувати в масах ідею – що капітуляція і фінансова компенсація терористам, це єдиний варіант у який можна встановити мир та спокій на сході країни. Що волонтерська допомога це безглузда трата часу і нічого не варта діяльність, а добровольці, патріоти і націоналісти – це неадекватні елементи суспільства яких треба знищити, бо вони є більшою загрозою ніж російська агресія.
Тому вище наведена критика студента-магістра є неконструктивною і позбавлена усякої логіки.

Дякую за статтю. Тепер я знаю, що таке “вікно Овертона” 🙂 Нажаль, більшість схильні вірити лише в те, що підтверджує їхню точку зору.

Я, ваш покорний слуга, достатньо древній. Ця теорія “Вікна Овертона” шановні, діє на протязі часу поки існує людський ум. Просто Овертон цю древню технологію словесно достатньо широко формалізував щоб показати її технологічність на користь широкого загалу. Тепер ви знаючи про такі забаганки уважнише будете слідкувати за вашими чисельними добозичливцями. Стосовно прикладів, ну згадайте, хто вас привчив щоб ви ніколи не бачивши і не чувши про що реально йдеться ходили падати на коліна або битися лобом об підлогу ходячи до попа в церкву або мулли в мечеть якщо ви мусульманин щоб кормити хитрих дармаєдів які роскажуть як вони люблять вас творцом небесним бо самі від нього і тільки для Вас!!! Згадайте радянське “вікно Овертона” – як там було – країни радянської демократії, – самої демократичної демократії в світі. А тепер повальне оскотинення людства через демократичну ” недискримінацію” і торгівлю депутатів по типу приймемо цей закон якщо ви приймете наш. А хто їх на це уповноважив, конкретно цього питання? Я к бачите вами і майбутнім ваших дітей торгують як мовчазною толерантною скотиною. Але вихід такий же древній як цей світ. Дуже простий. Самоорганізовуйтесь в спільноти, спільноти самоорганізовуйте в общини(громади) приймаючи статути. Використовуйте кращий досвід Швейцарії і інших країн де ще не зламаний общинний устрій. Українське законодавство дає на це повне право. Читайте про конституційні територіальні громади в мережі інтернету. Це законодавство захищено 9-ю статтею конституції України. Європейська хартія (статут) місцевого самоврядування в вірному неурядовому перекладі розкаже вам як це робити. Як створити общину перванну сусідську, вуличанську, районну, міську, як встановити реальне а не радянське самоврядування що досі по вашій звичці працює проти вас не ваше пограбування. І все тільки тому що ви необізнині. Общинність остаточно зачистили в Укравїі після 1918 більшовицьким ” вікном Овертона”, а скільки їх в наш час, – не перерахувати. І всі ці “вікна” вас так люблять і до вас з такою любовію і все заради вас. Самоорганізовуйтесь. І цей Бог саморганізації вам і допоможе. Коли самоорганізуєтесь ні одне таке “вікно” вас не зачепить. Всі ці вікна для людей -” овощей” з ротом шлунком і прямою кишкою… і телевізором замість мозку. Змагайтеся, але спокіно змагайтеся маючи розум, тоді переможете.

студентці журналістики католицького університету чи не викладають психологію ?! Чому психологічні технології, які вже реально ефективно і давно працюють в світі, оцінює майбутній журналіст ??????? Чому, ніби-то розумна, людина заперечує те, до чого вона ще не здатна ??? А тому, що вона вже НЕ ЗДАТНА, оскільки сама є ЖЕРТВОЮ “вікна Овертона”

Гарна критика. З посиланнями, що надає можливість перевірити самотужки.
Стаття чудова і правдива тим, що не заперечує нічого, а тільки констатує факти.
Дякую.

Виникає думка, що авторка статті хоче знайти сенс (ну там кусова, дисертація, диплом…) в своєму власному погляді та критиці схоже одного з важливих компонентів розвитку пропаганди. Враження двояке.
Дійсно багато посилань, але слабенькі аргументи використання в російській антіукраїнський пропаганді та обмеження прикладів каннібалізмом та педофілією навряд варті гучної назви “Фейк Овертона”…((((( Явище та технологій існують . Це ніхто не може заперечити, лише з фейково-заказної причини. А назва….так зручніше, розповсюджена .

ЧАЕС теж створена була не задля того, щоб заразити українців і збільшити показники смертності серед населення… Проблема у тому ХТО і ЯК використовує… Є проблема використання теорії аморальними політиками і аморальними політ-технологами? Є!!!
Чи всі політ-технологи скрізь такі високоморальні, що це здається неймовірним??? Йой!!! ???

Справді дуже хороша стаття! Сам довго серфив інетом щоб розібратись, а тут все чітко і з посиланнями.
Дякую Євгенія

Тема актуальна, дуже добре, що є різносторонність поглядів на цю теорію. Проте, такі схеми є і давно, і вони справді працюють. І працюють надто ефективно. Впевнена, що цей закон настільки діє на скільки і теорія змови. Легалізувати канібалізм можливо. Банальний приклад: легалізація шлюбу одностатевих пар + дозвіл на всиновлення таким парам діток – до недавна це була ж така нісенітниця, як зараз легалізація канібалізму:). Тому відкидати дану теорію не варто, а радше відпрацьовувати якість стійкості суспільства до таких методів переконання.

Написати відгук

Ім'я (обов'язкове)

Електронна пошта (її не буде показано іншим) (обов'язкове)