З подіуму в ефір або що роблять супермоделі у реаліті

Юлія Прокопчук

Опубліковано: 28-11-2017

Розділи: Огляди, аналітика.

1

2014 року на «Новому каналі» з’явилася програма, що «розірвала на шматки» серця тисяч українок-підлітків − «Супермодель по-українськи». Про популярність цього реаліті сьогодні свідчать височезні рейтинги. Яке ж на смак шоу із середини та чи поступається воно американському аналогові, спробуємо з’ясувати.

Реаліті-шоу як жанр відображає події в максимально наближеній до реальності атмосфері. Глядачам, як виявилось ще наприкінці ХХ століття, це до вподоби. Життя учасників таких проектів записують, умовно кажучи, цілодобово, найгостріші моменти, сфільмовані з перших дублів, йдуть в ефір у всій «красі». В «Супермоделях по-українськи» спостерігаємо перетворення звичайних (зазвичай провінційних) дівчат (а пізніше й хлопців) на моделей світового рівня, які після завершення проекту зі своїми набутими здібностями та досвідом, перейнятим від фешн-експертів, готові «у вогонь й у воду». В Україні шоу такого штибу з кожним роком набирають все більше обертів у різноманітних проектах та набувають все більшої популярності серед населення.

Цієї осені на «Новому каналі» вийшов уже четвертий сезон вищезгаданого реаліті зі зміненою назвою «Топ-модель по-українськи», оскільки участь беруть не тільки дівчата, а й чоловіки. Це внесло неабияку гірчинку й гостроту до сюжету проекту, бо любовні інтрижки між ними ніхто не відміняв. Тепер вони змагаються нарівні, і тепер основне питання – переможе він чи вона? Хто ж найкращий та найвитриваліший у сконструюваних реаліях модельного бізнесу?

«Під час створення проекту ми відштовхувались від іспанського формату шоу «Supermodelo», − розповідає в інтерв’ю «Detector-media» генеральний продюсер шоу Олексій Гладушевський. Однак найбільш популярною все ж залишається американська версія під назвою «America’s Next Top Model». Шоу створила супермодель Тайра Бенкс, яка водночас є продюсером, ведучою та головною суддею в програмі. Перший сезон американці дивились ще у травні 2003 року на каналі «UPN», і з перших серій це реаліті стало найбільш рейтинговим на каналі. На сьогодні світ побачив вже 23 сезони шоу. Показовий результат за 14 років, правда ж?

Порівнюючи американську версію шоу з українською, знаходимо низку відмінностей. Насамперед йдеться про тривалість одного епізоду. Наші у четвертому сезоні розтягнули його аж на 2(!) години. У Тайри Бенкс одна серія триває всього лише 40 хвилин. Щодо аудиторії, то в обох проектах маємо схожі показники – «молоді та незаміжні» дівчата віком від 14 до 25 років. Хоча й зафіксовані випадки, коли 40-річні жінки на хвильку поринають у світ моди.

Що стосується якості фільмування кадрів, то «Супермодель по-українськи», напевно, у виграші. Це професійна зйомка з орієнтацією на смак глядача та його очікування від проекту. Після п’яти хвилин перегляду сценарних подій, що відбуваються по той бік телеекрану, увагу глядача «затягує» у вир емоцій і  хвилювань. Динаміка, короткі та загострені коментарі, швидка зміна планів, ракурсів, переходи між локаціями, оригінальні костюми – те, що перехоплює подих.

Ведучі обох шоу – професійні моделі світового рівня. Учасниці всіх сезонів як американської, так і української версії проекту, від захвату верещать на камеру, коли бачать цих неймовірних фешн-дів. В українському проекті – це Алла Костромічова, завжди стримана й розсудлива, на відміну від Тайри Бенкс, яка експресивно реагує на все, що відбувається у кадрі. Американка шукає моделей «будь-якого зросту й будь-якої ваги», натомість Алла вимагає у потенційних супермоделей відповідних параметрів тіла і «красивого» обличчя. Однак, ні для кого не є секретом, що у проекти такого жанру більшість учасників потрапляє не за красу, а за сльозливі, драматичні життєві історії, нестандартну зовнішність чи поведінку, що сприяє «екшену» у кадрі.

Окрім ведучих у шоу є фешн-експерти. У «Топ-моделі по-українськи» – це Соня Плакидюк, Сергій Нікітюк, Костянтин Боровський, раніше Річард Горн – допомагали у прийнятті рішень стосовно участі в проекті кожної конкурсантки. Однак без упередженого ставлення (принижень, нецензурних висловлювань) до деяких моделей не обійшлось. Американські експерти більш демократичні (упродовж всіх сезонів їх склад змінювався) або ж у країні з адекватним ставленням до ЛГБТ учасникам дають більше свободи.

Одначе, попри всі нюанси формату реаліті учасники й учасниці здобувають реальний модельний досвід. Багато дівчат, які стають моделями у проекті, опісля беруть участь у показах відомих брендів. Вони красуються на обкладинках глянців, стають обличчями ліній одягу, косметики тощо.

Фатіма Сіад – учасниця 10-го сезону шоу «America’s Next Top Model»

Альона Рубан – переможниця першого сезону шоу

Стосовно етичної сторони цих шоу, то приклад стосунків між учасницями однозначно не є зразковим: тут присутні відверті сцени, агресія, прояви насильства. Продюсерам вигідно демонструвати бої дівчат у грязюці, фотосесії у білизні перед батьками, конфлікти між учасниками, бо, зрештою, все це сприяє популярності проекту. А у моделей немає іншого виходу, окрім як слідувати за сценарієм, оскільки контракт підписано на період усього реаліті-шоу.

«Супермодель по-українськи» Сезон 2, випуск 10. Випробування «Бої у грязюці»

«America’s Next Top Model» Бійка між учасницями

Сама ідея українського шоу вибудувана логічніше, ніж в «America’s Next Top Model». Можливо, через те, що у нас сценарій готують заздалегідь, а американці, за їхнім твердженням, пишуть з першої ж спроби? Виходить, що «Топ-модель по-українськи» порушує стандарти жанру реаліті. Але такий вихід за рамки більше імпонує глядачеві.

Чому ці проекти набули такої шаленої популярності в обох країнах? Відповідь проста: люди здебільшого споживають те, що не треба «пережовувати». Нам цікавіше підглядати за життєвими драмами інших, інколи смакувати їхні надважкі випробування й критикувати, коли показують життя, яке максимально збігається з нашими реаліями. Це захоплює і дає нам ту краплю яскравих емоцій, яких, можливо, бракує тут і зараз. А основною метою творців цих шоу, мабуть, залишається не пошук моделей, а збільшення аудиторії та гонорарів. Напевно, редакторам телепрограм скандального характеру просто вигідно виховувати споживацьку аудиторію, щоб рейтинг зростав зі швидкістю комети, а інтелект людей знижувався зі швидкістю світла.

Юлія Прокопчук, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Відгуки (1)

Дуже талановита студентка

Написати відгук

Ім'я (обов'язкове)

Електронна пошта (її не буде показано іншим) (обов'язкове)